Informacje o kredycie inwestycyjnym

Informacje o kredycie inwestycyjnym

Gospodarka

Przedsiębiorca, który chce rozwijać swoją firmę musi ponosić pewne koszty na inwestycje. Niektóre z tych inwestycji mogą być bardzo kosztowne, nie każdy jest więc w stanie pokryć je ze środków własnych.

W ofercie banków działających na terenie naszego kraju są specjalne kredyty inwestycyjne dla firm. Co warto o nich wiedzieć?

Dla kogo są przeznaczone kredyty inwestycyjne?

Kredyty inwestycyjne dla firm to produkty, z których mogą skorzystać właściciele małych, średnich i dużych firm działających w każdej branży oraz osoby i firmy, które wykonują wolne zawody. Oferta skierowana jest zarówno do firm, które już od dłuższego czasu są obecne na rynku ( w przypadku tych, które wykonują wolny zawód wymagana jest roczna działalność), jak i do tych, które dopiero zaczynają startować na rynku.

Jaki jest cel kredytu inwestycyjnego?

Kredyt inwestycyjny jest z reguły kredytem długoterminowym udzielanym często na bardzo wysokie kwoty. Zadaniem kredytu inwestycyjnego jest pomnożenie przez przedsiębiorcę posiadanych przez niego środków trwałych. Kredyt inwestycyjny ma służyć temu, aby dana firma lepiej się rozwijała. Przedsiębiorca, któremu bank zdecyduje się udzielić kredytu inwestycyjnego, może środki z niego przeznaczyć na zakup nowych nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą, sprzętów czy maszyn. Środki z przyznanego przez bank kredytu inwestycyjnego mogą zostać wydane także na spłatę innych zobowiązań finansowych, zakup samochodu dla firmy, a nawet na kupno papierów wartościowych.

Informacje o kredycie inwestycyjnym

Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych

Kredyty inwestycyjne mogą być udzielane w złotych polskich. Istnieje możliwość waloryzowania kredytu w euro lub dolarach amerykańskich. Decydując się na każdy kredyt – również inwestycyjny – należy do banku oddać pożyczoną kwotę powiększoną o wynikające z oprocentowania odsetki. Kredyty inwestycyjne mają zmienną wysokość oprocentowania. Na jego wysokość wpływa mają ustalane przez bank stawki marży, którą każdy bank może ustalać dowolnie. W przypadku kredytów inwestycyjnych, które zostały zaciągnięte w złotówkach na wysokość oprocentowania wpływa również niezależna od banku udzielającego kredytu stopa WIBOR 3. W przypadku kredytów waloryzowanych w dolarach amerykańskich i euro na wysokość oprocentowania wpływa stopa LIBOR/EURIBOR. Stopa oprocentowania to najważniejszy czynnik wpływający na koszt kredytu. Oprócz odsetek i marży na koszt kredytu składa się równi8eż pobierana przez bank prowizja. Banki ustalają ją na bardzo różnym poziomie, od 0 procent do nawet 5 procent. Prowizja naliczana jest od kwoty kredytu. Najczęściej pobierana jest przez bank jednorazowo przy wypłacie przyznanych środków.

Kto może dostać kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny może zostać przyznany tym firmom, które ubiegają się o środki na inwestycję która z dużym prawdopodobieństwem zakończy się zwiększeniem zysków firmy. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy zamierzają składać wniosek o kredyt inwestycyjny powinni przygotować i zaprezentować w banku biznesplan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *