Pożyczki i kredyty dla firm: co warto o nich wiedzieć?

Pożyczki i kredyty dla firm: co warto o nich wiedzieć?

Gospodarka

Udzielanie pożyczek i kredytów to podstawowa sfera działalności każdego banku. Należy jednak podkreślić, że mimo używania przez nas zamiennie słowa kredyt i pożyczka, nie są one tymi samymi instrumentami finansowymi udostępnianymi przez działające w Polsce banki. Tym, co oba produkty łączy jest fakt, iż mogą się o nie ubiegać zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy.

Do kredytów, którymi interesuje się wiele osób prowadzących działalność gospodarczą należą kredyty obrotowe i inwestycyjne. Pożyczki bankowe są produktami trochę mniej znanymi.

Pożyczka dla firmy

Zaletą bankowej pożyczki jest to, że środki uzyskane od banku w jej ramach mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Jest to więc produkt, którym zainteresowanie wśród przedsiębiorców systematycznie rośnie. Maksymalny okres kredytowania w przypadku bankowej pożyczki może wynieść nawet 84 miesiące. Kwota pożyczki – oczywiście uzależniona jest od oceny zdolności kredytowej – może wynieść nawet 200 tysięcy złotych. Zaletą bankowej pożyczki do tej wysokości jest to, że bank udziela jej bez żadnych zabezpieczeń. Formalności związane z przyznaniem pożyczki można załatwić w tradycyjny sposób czyli składając wizytę w banku, który zaproponuje najbardziej atrakcyjne warunki. Formalności można załatwić również przez internet. Ta druga możliwość jest korzystna dla tych pożyczkobiorców, którym zależy na szybkim uzyskaniu środków. Wstępna decyzja o przyznaniu pożyczki zapada błyskawicznie. Po ostatecznym zaakceptowaniu wniosku pieniądze bardzo szybko trafiają na konto pożyczkobiorcy – z reguły mija 15 minut, gdy pieniędzmi można już dysponować.

Pożyczki i kredyty dla firm: co warto o nich wiedzieć?

Popularne kredyty dla firm

Jak wspomnieliśmy, do popularnych kredytów bankowych przeznaczonych dla firm należą te inwestycyjne i obrotowe. Ten pierwszy rodzaj kredytów zaliczany jest do kredytów długoterminowych, stąd też są to kredyty o zmiennej stopie procentowej. Środki z kredytu inwestycyjnego mogą zostać przeznaczone na cele, które sprzyjać będą rozwojowi firmy. Można je przeznaczyć na zakup nowych maszyn lub sprzętów, dokonać wymiany linii produkcyjnej na bardziej nowoczesną, sfinansować zakup nieruchomości. Co ciekawe, środki z kredytu inwestycyjnego można przeznaczyć również na zakup papierów wartościowych. Kredyt inwestycyjny jest z reguły dostępny dla firm, które działają od dłuższego czasu. Są jednak banki, które kredytów inwestycyjnych udzielają firmom, które działają tylko 12 miesięcy. Przedsiębiorcy, którzy zamierzają ubiegać się o kredyt inwestycyjny muszą przekonać bank, że planowana przez nich inwestycja będzie po pewnym czasie przynosiła zyski. Dobrze opracowany biznesplan jest jednym z kroków do otrzymania kredytu inwestycyjnego. Z kolei kredyt obrotowy należy do kredytów krótkoterminowych. Uzyskane od banku środki mogą zostać przeznaczone na sfinansowanie bieżących wydatków związanych z funkcjonowaniem firmy. Środku udzielone przez bank w ramach kredytu obrotowego można przeznaczyć na wypłacenie pracownikom należnego im wynagrodzenia, uregulowanie należności dostawcom czy spłatę zadłużeń w innych bankach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *